Jak vybrat správný výměník TUV?
Teplovodní výměník je jedním z klíčových prvků teplovodní instalace. Obvykle se nachází uvnitř zásobníku, protože má na starosti přenos tepla z kotlové vody do užitkové vody, tedy přivedení užitkové vody na požadovanou teplotu. Voda z bojleru je oddělena od teplé užitkové vody tenkou kovovou stěnou, která dobře vede teplo. Důležitá je zde správná tepelná izolace, která zabraňuje předávání tepla z užitkové vody do okolí.
Typy teplovodních výměníků
Teplovodní výměník by měl být přizpůsoben typu a objemu zásobníku. Obecným pravidlem je, že výměník tepla musí být schopen rychle a ekonomicky ohřát vodu na požadovanou teplotu . Čím větší je kapacita zásobníku, tím větší je potřeba tepla. Mezi dostupnými možnostmi rozlišujeme:
- výměník TUV s ohřívačem,
- výměník TUV s spirálou,
- výměník TUV se dvěma výměníky,
- Výměník TUV pro tepelné čerpadlo.
Jak se od sebe liší? Jaký typ výměníku bude ve vašem případě nejlepší?
Výměník TUV s elektrickým ohřívačem
V této variantě je vedle tradiční instalace instalován i elektrický ohřívač . Ohřívač prochází elektrický proud přes odporový materiál a přeměňuje elektřinu na teplo. Výměník TUV s ohřívačem nabízí velmi rychlý ohřev vody. Navíc umožňuje automatizovat celý proces, protože ohřívač se po dosažení nastavené teploty vypne . Toto řešení se perfektně hodí k domům vybaveným fotovoltaickými panely, protože generuje dodatečnou poptávku po elektrické energii.
Výměník TUV s spirálou
Cívka je jednoduchá konstrukce naplněná instalační vodou . Mívá dosti neobvyklý tvar, zaměřený na optimální způsob ohřevu vody. Cívka v teplovodním výměníku může být také namontována vertikálně, aby byl zajištěn rovnoměrný ohřev vody v celé nádrži. Toto řešení bude fungovat v místech, kde je spotřeba teplé vody poměrně nízká.
Výměník TUV se dvěma výměníky
Výměník TUV se dvěma spirálami se používá ve větších nádržích. Voda proudící ve výměníku uvolňuje teplo a ohřívá tak užitkovou vodu. Použití dlouhé cívky snižuje její účinnost. Proto se někdy k urychlení procesu ohřevu vody jednoduše používají dvě spirály . Výměník TUV se dvěma výměníky se obvykle používá v bivalentních nádržích , kde je více zdrojů tepla.
Výměník TUV pro tepelné čerpadlo
Toto řešení je určeno pro instalace vytápění pomocí tepelného čerpadla. Typ výměníku závisí na typu čerpadla a kotle. Nic vám však nebrání použít cívky i v tomto případě. Liší se však způsobem instalace, který vyplývá ze specifičnosti tepelného čerpadla.
Zemní výměník tepla
Zemní výměník tepla (zkráceně GHE) je řešení používané v systémech rekuperace tepla . Jak název napovídá, je instalován v podzemí, kde je při nízkých venkovních teplotách relativně tepleji. Účelem tohoto zařízení je ohřívat nebo chladit vzduch, který je následně předáván do rekuperátoru. Jedná se o ideální řešení pro budovy, kde je letní teplota velmi vysoká a použití klimatizace by znamenalo velmi vysoké náklady.
Jaký je rozdíl mezi výměníkem a nádrží?
Rozdíl mezi teplovodním výměníkem a zásobníkem je velmi jednoduchý. Obě tyto součásti jsou součástí domácí vodárny. Nádrž je zjednodušeně řečeno nádrž na užitkovou vodu. Tepelný výměník je externí topné těleso, které umožňuje ohřívat vodu v nádrži.
Jaký je plášť ve výměníku TUV?
Plášť je tepelná izolace kolem nádrže. Pro účinnost topného systému je nutné zajistit, aby do okolí unikalo co nejméně tepla. Čím déle užitková voda zůstává na vyšší teplotě, tím méně energie je potřeba k jejímu ohřevu. To se promítá do nižších účtů a komfortu používání celého systému TUV.
Výměník TUV – na co si dát pozor?
- Přizpůsobte typ a parametry výměníku TUV velikosti zásobníku a typu topného systému,
- Fotovoltaické panely mohou snížit dodatečné náklady spojené s použitím teplovodního výměníku s elektrickým ohřívačem,
Nejoblíbenějšími výrobci výměníků TUV jsou Galmet, Kospel a BIAWAR,
Dražší výměník obvykle znamená nižší provozní náklady.